Ο επιθετικός του Ολυμπιακού Ελ Αραμπί έβαλε φωτιά στο Καραϊσκάκης καθώς έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου στο 23ο λεπτό, στο μεγάλο ματς για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Το τελευταίο γκολ ενάντια στη Μπάγερν για ελληνική ομάδα είχε πετύχει πάλι παίκτης των «ερυθρόλευκων» το μακρινό 1980. Η συνέχεια του ματς ωστόσο δεν ήταν ιδανική για τους ερυθρόλευκους. Μέσα σε δέκα λεπτά η Μπάγερν κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς με ποιον άλλον; Τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Γρήγορη αντεπίθεση για τη Μπάγερν Μονάχου και σουτ του Μίλερ οδήγησε στην ισοφάριση. Η εξαιρετική απόκρουση του Σα, δεν ήταν αρκετή για να κρατήσει τον Πολωνό φορ μακριά από τα δίχτυα του Ολυμπιακού.   Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου για τις δύο ομάδες στο Φαληρικό γήπεδο. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ολυμπιακός έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Μασούρα και τον Μεριά.
Η Ενωση επέστρεψε στη γειτονιά της και μαζί επέστρεψε και στις νίκες. Με τον αρχηγό Μάνταλο να κάνει μια γεμάτη εμφάνιση,
Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Λαμία στην Τούμπα και επικράτησε με 3-0 «τελειώνοντας» την υπόθεση νίκη από τα 11 πρώτα λεπτά
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικό ΟΦΗ, όμως χάρη στα δύο γκολ του Σουντανί πήρε την νίκη (2-1) πριν τη μεγάλη αναμέτρηση με την Μπάγερν! Οι Κρητικοί ζήτησαν πέναλτι, ο VAR είπε «όχι».
Πέθανε ο μποξέρ Πάτρικ Ντέι ο οποίος έπεσε σε κώμα μετά τα σφοδρά χτυπήματα που δέχτηκε στο πρόσωπο από τον αντίπαλό του, Τσαρλς Κόνγουελ σε αγώνα μποξ στο Σικάγο.
Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της φάσης των «22» του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει την Παναχαϊκή στο πιο ενδιαφέρον ζευγάρι.
Η Εθνική έδωσε συνέχεια στην καλή παρουσία της στο «Ολίμπικο» το περασμένο Σάββατο (12/10) απέναντι στην Ιταλία, με ακόμη καλύτερη εμφάνιση.
ΣΕ ρυθμό ρελαντί η Ιταλία κέρδισε τη εθνική Ελλάδας με 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τεράστια νίκη επί του Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Shanghai Masters.
Ο αήττητος ΠΑΟΚ, πέρασε από την Τρίπολη (1-2) και αφιέρωσε τη σπουδαία νίκη στα 6 αδικοχαμένα «αετόπουλα» που... έφυγαν πριν 20 χρόνια στα Τέμπη! Ο Σφιντέρσκι και ο Μαρτίνες (αυτογκόλ) σκόραραν για τον Δικέφαλο του Βορρά!